Начало Контекст Темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество, смята Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на ВМА
6939
България

Темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество, смята Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на ВМА

Професионалният и личният морал на медика се формират, когато застане до леглото на пациента,  каза в интервю Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на Военномедицинска академия (ВМА). Потърсихме Георгиева по повод тематичните курсове, свързани с медицинска етика и биоетика, които се провеждат към катедрата.Обученията, сред които "Медицинска грешка", "Съобщаване на лоша новина" и "Работа с трудни пациенти", се основават на реални случаи и казуси от практиката, каза Георгиева и добави, че има интерес от страна на здравните работници към курсовете - не само от работещи във ВМА, но и от други болници.

| 11 Септември 2024, 13:59 ч.
Темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество, смята Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на ВМА
Темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество, смята Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на ВМА
Снимка © ВМА

Професионалният и личният морал на медика се формират, когато застане до леглото на пациента,  каза в интервю Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на Военномедицинска академия (ВМА). Потърсихме Георгиева по повод тематичните курсове, свързани с медицинска етика и биоетика, които се провеждат към катедрата. 

Това, което видяхме след доста оживени дебати, е, че ГЕРБ и БСП оставиха „бухалката“ в ръцете на Делян Пеевски, коментира съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Асен Василев, след като парламентът не освободи Антон Славчев от антикорупционната комисия.

Проектът на решение за освобождаването на Славчев като и.ф председател на комисиите за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, както и като техен член, бе внесено от ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“. След дълги дебати в пленарната зала то беше отхвърлено от мнозинството.

Антон Славчев остава начело на антикорупционната комисия, въпреки факта, че тя не работи и не виждаме да противодейства корупцията, посочи Василев. 

Той смята, че е не е било необходимо квалифицирано мнозинство за отстраняването на председа

В последните две седмици над 22 хил. граждани са сдвоили здравното си досие с мобилното приложение "еЗдраве", съобщиха от "Информационно обслужване" АД. Чрез сдвояването потребителите имат достъп до пълната информация за регистрираните в Националната здравноинформационна система прегледи, направления, рецепти, ваксини, хоспитализации, резултати от лабораторни изследвания, обща здравна информация и др. В първия ден, в който достъпът до здравното досие стана възможен и без електронен подпис, 500 желаещи провериха здравните си досиета през "еЗдраве".

Гражданите имат достъп и до новия модул "Дългосрочна грижа за здравето", който включва задължителните профилактични прегледи, изследвания и ваксинации. Системата, която бе разработена от "Информационно обслужване" АД, изготвя персонален план за здравна грижа на всички граждани и изпраща навременна нотификация към пациента/родителя и л

Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират от Община Камено, съобщиха от общинската администрация. Прегледите ще бъдат на 28 и 29 септември, от 9:30 до 18:30 ч. в специално обособена зона в Народно читалище „Просвета 1927“ в града.

Желаещите да бъдат прегледани могат да направя консултация на място с офталмолог, който ще провери здравето на очите им. Не е необходимо пациентите да носят медицинско направление от личен лекар или друга медицинска документация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на официалната интернет страница на Община Камено.

Както информирахме, в периода от 16 до 20 септември Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас извършва безплатни изследвания и консултации за туберкулоза. Дейностите са част от Седмица на отворените врати.

&

По време на днешните консултации парламентарно представените в 50-ото Народно събрание партии постигнаха съгласие за съставите на секционните избирателни комисии (СИК) в Стара Загора за предсрочните парламентарни избори, насрочени за 27 октомври. Срещата между шестте партии и коалиции беше ръководена от секретаря на местната администрация Николай Диков.

На територията на oбщина Стара Загора ще бъдат сформирани 214 избирателни секции. От тях девет избирателни секции - в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, в местата за задържане и др. в т.ч. и три подвижни за хора с увреждания.

Общият брой на членовете на СИК е 1816 души. Ще бъдат образувани 160 секции с над 500 избиратели, за които СИК е в деветчленен състав и 54 секции, за които СИК са в състав от седем членове.

Представителите на партиите и

Общинските съветници в Камено отхвърлиха искането на фирмата концесионер на кариерата в село Полски извор "Минерал Процесинг" ООД за разширяване на територията за добив на инертни материали. Решението бе взето единодушно с 16 гласа на общинска сесия днес. Междувременно има и подписка от жителите на селото, че не одобряват искането. Установени са и редица нарушения от страна на концесионера за нерегламентирано изхвърляне на мъртва почва върху земя - публична общинска собственост и пасища, заяви председателят на Общинския съвет в Камено Радослав Балтаджиев. Отделно от това е констатирано, че вече се изземва пясък от съседен парцел, от който най-вероятно няма издадено разрешение за извършване на такава дейност, посочи той. Глоба до 10 000 лв. за нерегламентираните дейности може да наложи Общинската администрация в Камено, стана известн по време на заседанието.

За нарушенията са по

Обученията, сред които "Медицинска грешка", "Съобщаване на лоша новина" и "Работа с трудни пациенти", се основават на реални случаи и казуси от практиката, каза Георгиева и добави, че има интерес от страна на здравните работници към курсовете - не само от работещи във ВМА, но и от други болници. По думите това показва колко сериозно здравните работници са ангажирани с мисията си – не само да осигуряват най-доброто за пациента, но и да защитават себе си. 

"И пред пациентите, и пред здравните работници често стоят сериозни етични и морални казуси. При първите обикновено са свързани с достъпа до медицинска помощ поради ограничени ресурси и лимити. Недостигът на кадри и персонал в лечебните заведения също е катализатор на етични казуси, по-скоро за медицинския персонал. От друга страна, комуникацията между всички страни в здравеопазването има сериозни дефицити, а понякога липсва", посочи асистент Христина Георгиева. 

По думите други етични казуси възникват покрай разкриването на диагнозата, защото много близки предпочитат пациентът да не знае цялата истина за заболяването и прогнозата. "Конфликтите около грижата за пациенти с вредни навици, зависимости или отказ от лечение също не са рядкост. Особено предизвикателство е лечението на пациенти, които не са в състояние да вземат самостоятелни решения. Много често влияние оказват междуличностни и семейни отношения", допълни асистент Георгиева. 

Тя отбеляза, че конфликтите с администрацията на лечебните заведения са чести, като напрежението, натрупано по време на процеса на търсене и получаване на медицинска помощ, често се ескалира именно там. Важно е да отбележим, че пациентите имат не само права, но и задължения, заяви специалистът. 

Колко познати са темите за биоетиката и медицинската етика в българското общество

Българското книжовно дружество, което по-късно става Българска академия на науките (БАН), е без съмнение най-значителният принос към българското възраждане в областта на духовната сфера. Това заяви днес председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски на мястото, където през 1869 г. е създадена Академията, а след това е изградена църквата "Възнесение Господне" в Браила. 

Той припомни, че създаването на Българското книжовно дружество е плод на почти 20-годишна дейност на редица български просветители. Акад. Ревалски отбеляза, че "моторите" на този процес са били Марин Дринов, Васил Стоянов и Васил Друмев.

"Само ентусиазмът на тези просветени българи не е бил достатъчен за създаването на дружеството. Нужни са били още две неща. Едното е мястото, където да се създаде това дружество, а другото е било кой ще го подпомогне материално. Румънската земя и румънският народ е мястото

Общо 160 ентусиасти в Свищов се включиха в доброволческата кампания „Да изчистим България заедно", която се състоя на 14 септември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Оттам посочиха, че 112 от тях са възрастни, а 48 са деца. Въпреки лошото време, участниците  успяха да почистят 14 предварително заявени района и събраха общо 1010 килограма отпадъци.

Представители на общинската администрация избраха да почистят района на река Дунав при местността Паметниците във връзка с тазгодишния акцент на кампанията, насочен към замърсяването на най-застрашените природни обекти – водните басейни. Почистени бяха още районът около Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, Стадион „Академик“, свищовските училища и други.

Миналата година в екоинициативата в Свищов взеха участие над 380 доброволци, които събраха близо три тона

Депутатите решиха, че Антон Славчев, изпълняващ длъжността председател на антикорупционната комисия, ако иска, може да вземе думата по време на дебата за неговото отстраняване от поста. Решението бе гласувано със 163 гласа „за“ и 16 – „против“. 

Преди това въпроси към него от парламентарната трибуна отправи депутатът от ДПС Хамид Хамид. Според него Славчев трябва да обясни "има ли в Република България недосегаеми лица, ще бъдат ли те разпитани или имат мощни ортаци". В началото на дискусията Хамид посочи, че от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) искат да отстранят Славчев, за да го "инсталират" в Софийска градска прокуратура (СГП), където той вече бил спечелил конкурс с тяхна помощ. "Искат да го инсталират в СГП, защото там им трябва прокурор, защото половината им банда е за прокурор“, каза Хамид. Депутатъ

Цех за производство на фалшиви маркови стоки разкриха полицаи в Хасково, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР. След като икономически полицаи са проверили шивашки цех на улица "Дряново", със собственик и управител мъж на 68 г., в обекта и прилежащо помещение са намерени 280 текстилни изделия и 77 заготовки, носещи лога и надписи на запазени търговски марки без разрешение на правопритежателя. Собственикът им е предал фалшификатите с протокол на разследващите по образуваното досъдебно производство.

Брандирани с лого на защитени марки, но всъщност фалшиви текстилни изделия, обувки, парфюми, чанти, аксесоари и други са характерни за региона на Хасково. Те биват или внасяни от Турция, или произвеждани в малки местни фирми, сочат информационните бюлетини на ОДМВР-Хасково. Когато не са за износ към Западна Европа, те намират най-често пласмент на Неделния пазар в

Ресорът на Екатерина Захариева като еврокомисар е много перспективен. Това заяви служебният министър-председател Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание, коментирайки ресора „Стартъпи, изследвания и иновации“, който бе отреден за българския еврокомисар Екатерина Захариева. 

„Изключително актуален ресор в Европейския съюз и България. Аз съм на мнение, че ресорът се определя от еврокомисаря, а не обратното. Аз съм убеден, че Екатерина Захариева ще докаже и този път възможностите си“, посочи Главчев. 

Той пожела успех при предстоящото съгласно процедурата изслушване пред Европейския парламент и съответните комисии. 

Вчера председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи проектоструктурата на новата Европейска комисия. 

Според Христина Георгиева темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество. Тя разясни разликата между двете. Медицинската етика заема фундаментални позиции в здравеопазването. Тя се фокусира върху моралното поведение, разглеждайки лекаря и здравния работник като основни морални субекти. Основните принципи на медицинската етика са автономия, незлонамереност („не вреди“), благотворителност и справедливост, посочи асистент Георгиева. 

Биоетиката, от своя страна, е по-сложен феномен, възникнал в края на 60-е и началото на 70-е години на XX век като област на философията. Всеки от нас ежедневно попада в ситуации, които изискват биоетични решения за себе си или своите близки от етични, социални и правни съображения. Това означава, че хората познават биоетиката, но не чрез теорията или дефинициите. Биоетиката е навсякъде около нас и засяга различни аспекти от живота ни всеки ден. Въпреки това, тя все още не е достатъчно добре позната на обществото, отбеляза Георгиева. 

Моралните ценности и правните норми невинаги съвпадат, а понякога дори влизат в конфликт. Всеки човек е срещал и среща този тип конфликти, посочи асистент Христина Георгиева. Тя добави, че биоетиката изследва моралните параметри на технологичните и биологичните науки. Със своя интердисциплинарен характер тя идентифицира различни позиции, касаещи сложни етични и морални проблеми (трансплантация на органи, дилеми на живот и смърт, противоречиви лечения, съобщаване на истината, терапия със стволови клетки, ксенотрансплантация, генно инженерство, ДНК и други). 

Основните принципи на биоетиката – зачитане на човешкото достойнство, „прави добро – не вреди“, справедливост и автономия, се припокриват с принципите на медицинската етика. Разликата е, че биоетиката включва и „активния пациент“  като морален субект, заяви специалистът. 

У нас биоетиката е сравнително нова, но можем да кажем вече утвърдена академична област, включена в медицинските специалности. Приложението в здравеопазването със сигурност ще доведе до по-добро качество на медицинската помощ и може значително да намали жалбите и съдебните искове спрямо лечебните заведения, смята асистент Христина Георгиева. 

Все още липсва общоприета дефиниция на понятието "грижа, ориентирана към пациента"

На този етап е трудно да се направят категорични изводи относно предимствата на тясната специализация, каза Георгиева в отговор на въпрос фрагментираната грижа в медицината и тясната специализация пречки ли са за разрешаването на ежедневните етични казуси.  Реформите в здравеопазването са продължителен процес. Все още липсва общоприета дефиниция на понятието "грижа, ориентирана към пациента", както и на "фрагментирана медицина", заяви Христина Георгиева. 

По думите има доказателства, че високата степен на специализация подобрява клиничната преценка и повишава качеството на хирургичните интервенции. Тясната специализация изисква екипна работа и истинският професионализъм се основава на сътрудничеството между различните специалности. "Медиците във ВМА изповядват философията, че когато пациентът постъпи за лечение в дадена клиника, той е пациент на цялата болница, а не само на даден лекар или клиника. И той може да бъде консултиран с всякакъв вид специалист, за да получи най-добрата и адекватна грижа", отбеляза асистент Христина Георгиева. 

Според нея интердисциплинарният подход е необходима и желана промяна. "Холистичната грижа изисква интегрирано разбиране на света на пациента – не само неговото физическо състояние, но и личностните и емоционалните му нужди, отразени в биопсихосоциалната перспектива. Връзката лекар-пациент трябва да се основава на професионална почтеност и състрадание, като заема ключово място в грижата за благополучието на пациента. Вярвам, че младото поколение ще продължи тази линия на поведение", заяви Георгиева. 

Обученията по медицинска етика, конфликти и комуникация

Към Катедрата по военна медицина на ВМА се провеждат редица тематични курсове. В „Медицинска грешка“ се включиха над 20 души, не само от нашата болница. Интерес има и към другите две обучения за „Работа с трудни пациенти“ и „Съобщаване на лоши новини“, където са сформирани две групи от по 15 обучаеми, каза асистент Христина Георгиева. 

Според нея този интерес показва колко сериозно здравните работници са ангажирани с мисията си – не само да осигуряват най-доброто за пациента, но и да защитават себе си. "Курсовете се основават на реални случаи и казуси от практиката. Медиците се нуждаят от умения и увереност, за да могат да предадат критични факти, без да унищожат надеждата. Дори и най-добре предадената лоша новина си остава лоша новина, но начинът, по който се съобщава, може да накара пациента да се чувства подкрепен и уважаван", отбеляза специалистът. 

По думите на Христина Георгиева целта на обучението е медицинските специалисти да се научат да разпознават сигналите, да се ориентират в казусите, да мислят бързо, да бъдат гъвкави в отговор на предизвикателствата. Те трябва да умеят да установяват професионални граници, да оценяват бъдещите рискове и да се предпазват от грешки, добави тя. 

Нравствените избори, през които преминава всеки, решил да се занимава с медицина 

Медицината е грижа за другия. Професия, която вижда хората в най-уязвимото им състояние – често тъжни и отчаяни, отбеляза асистент Христина Георгиева. Според нея за младите хора, които избират да поемат по този път, са необходими морална смелост, морална сила и устойчивост &nash; качества, които да се развиват и утвърждават по време на професионалния път. Това е процес на непрекъснато саморегулиране и балансиране между обективния и субективния морал, коментира специалистът. 

Според асистент Христина Георгиева за медиците  е необходима смелост, за да действат в трудна и предизвикателна среда със силен морален компас и чувство за отговорност. Професионалният и личният морал на медика се формира до леглото на пациента, а не в кабинета или в учебната зала, заяви тя. 

Съпричастност, емпатия, отзивчивост, сърдечност, доброта и постоянство – всички тези качества трябва да вървят ръка за ръка с проницателност, устойчивост и професионална дистанция, посочи специалистът. 

По думите на Христина Георгиева пандемията от COVID-19 много ясно показа значението на този нравствен избор на всички здравни работници, които демонстрираха себеотрицанието и жертвоготовността си ежедневно.

Медицината изисква не само специализирани знания, но и високи духовни качества и интуиция. Това е една от най-силно регулираните професии, при която са строго регламентирани всички форми на юридическа отговорност. Основната причина е, че тук говорим за високорискова професия с огромна социална значимост, заяви Георгиева. 

Феноменът на т.нар. викарна травма

За съжаление, лекарите и здравните работници са подложени на интензивен и системен стрес от различни страни, което води и до синдрома на професионалното изчерпване (бърнаут), каза в отговор на въпрос асистент Георгиева. Според нея пренебрегването на стреса в здравеопазването е като игра на руска рулетка.

Съществува и феноменът на т.нар. викарна травма, за който почти не се говори. Това е състояние, при което човек може да претърпи травма не чрез директно излагане на събитие, а чрез контакт с травматизирано лице. Връзката с пострадалия може да засегне здравния работник по вторичен и индиректен начин, водеща до така наречената умора от състрадание, свързана с „цената на грижата“ за другите, допълни асистент Христина Георгиева. 

Според нея един от ефективните механизми за справяне е допълнителното обучение. Медицинските специалисти трябва да разполагат с инструменти за разпознаване и справяне с предизвикателствата, като придобиват умения за емоционално управление и бързо вземане на решения в стресови ситуации.

"Освен споменатите по-рано в разговора ни курсове, с които аз съм ангажирана, преди няколко години във ВМА започна специално обучение на медици, чиято работа е свързана с рискови и агресивни пациенти. Целта е обща – предотвратяване или поне намаляване на вербалната и физическа агресия", допълни специалистът. 

Според Георгиева ключова роля в справянето със стреса играе и биоетиката, която създава канали за диалог между всички участници в здравеопазването. Социалните и професионалните взаимоотношения, както и добрата екипна работа, също са важни механизми за справяне със стреса.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират в Камено
Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират от Община Камено, съобщиха от общинската администрация. Прегледите ще бъдат на 28 и 29 септември, от 9 ...
Общинският съвет в Рудозем прие актуализация на бюджета на общината
На извънредно заседание днес Общинският съвет в Рудозем прие решение за актуализация на бюджета на общината за 2024 г. С единодушие присъстващите общински съветници подкрепиха внес ...
Областният управител Мария Башева организира работна среща, на която бяха обсъдени мерки за подобряване на водоснабдяването на община Трявна
Работна среща за водоснабдяването на община Трявна инициира областният управител Мария Башева във връзка с искане на кмета на общината за осигуряване на финансов ресурс за актуализ ...
Община Ивайловград е реализирала над 832 хил. лв. приходи от общинско имущество през 2023 г., показва отчет на местната администрация
Община Ивайловград е реализирала приходи в размер на 832 288 лева от разпореждане с общинско имущество през 2023 година, което е 107 процента от планираното. Това показва отче ...
Партиите и коалициите се споразумяха за състава на секционните избирателни комисии в Свищов
В Свищов парламентарно представените партии и коалиции в 50-ото Народно събрание се споразумяха за състава на секционните избирателни комисии за предстоящите парламентарни избори, ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Тържествена сесия на Общинския съвет в Каспичан се състоя в зала 105 на Народно читалище "Пробуда - 1928". Сесията беше по повод 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град. ...
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Тринадесет работодатели участваха в обща трудова борса, която се състоя в Регионалния център за социална икономика в Ловеч. Това съобщи Ирина Митева, директор на Дирекция „Б ...
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван ...
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещаше посетителите във втория ден на Варошлийски вечери. Двудневното издание е посветено на това жите ...
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията. Той се обърна към чакащите го журналисти с думите: "Дайте ми време да се адаптирам. Ще ви отделя време".&nb ...
Тикер в 04:42 ч.
Тържествена сесия на Общинския съвет в Каспичан се състоя в зала 105 на Народно ...
Начало Контекст
6939
България

Темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество, смята Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на ВМА

Професионалният и личният морал на медика се формират, когато застане до леглото на пациента,  каза в интервю Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на Военномедицинска академия (ВМА). Потърсихме Георгиева по повод тематичните курсове, свързани с медицинска етика и биоетика, които се провеждат към катедрата.Обученията, сред които "Медицинска грешка", "Съобщаване на лоша новина" и "Работа с трудни пациенти", се основават на реални случаи и казуси от практиката, каза Георгиева и добави, че има интерес от страна на здравните работници към курсовете - не само от работещи във ВМА, но и от други болници.

| 11 Септември 2024, 13:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество, смята Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на ВМА
Темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество, смята Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на ВМА
Снимка © ВМА

Професионалният и личният морал на медика се формират, когато застане до леглото на пациента,  каза в интервю Христина Георгиева, асистент в Катедра „Военна медицина” на Военномедицинска академия (ВМА). Потърсихме Георгиева по повод тематичните курсове, свързани с медицинска етика и биоетика, които се провеждат към катедрата. 

Това, което видяхме след доста оживени дебати, е, че ГЕРБ и БСП оставиха „бухалката“ в ръцете на Делян Пеевски, коментира съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Асен Василев, след като парламентът не освободи Антон Славчев от антикорупционната комисия.

Проектът на решение за освобождаването на Славчев като и.ф председател на комисиите за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, както и като техен член, бе внесено от ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“. След дълги дебати в пленарната зала то беше отхвърлено от мнозинството.

Антон Славчев остава начело на антикорупционната комисия, въпреки факта, че тя не работи и не виждаме да противодейства корупцията, посочи Василев. 

Той смята, че е не е било необходимо квалифицирано мнозинство за отстраняването на председа

В последните две седмици над 22 хил. граждани са сдвоили здравното си досие с мобилното приложение "еЗдраве", съобщиха от "Информационно обслужване" АД. Чрез сдвояването потребителите имат достъп до пълната информация за регистрираните в Националната здравноинформационна система прегледи, направления, рецепти, ваксини, хоспитализации, резултати от лабораторни изследвания, обща здравна информация и др. В първия ден, в който достъпът до здравното досие стана възможен и без електронен подпис, 500 желаещи провериха здравните си досиета през "еЗдраве".

Гражданите имат достъп и до новия модул "Дългосрочна грижа за здравето", който включва задължителните профилактични прегледи, изследвания и ваксинации. Системата, която бе разработена от "Информационно обслужване" АД, изготвя персонален план за здравна грижа на всички граждани и изпраща навременна нотификация към пациента/родителя и л

Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират от Община Камено, съобщиха от общинската администрация. Прегледите ще бъдат на 28 и 29 септември, от 9:30 до 18:30 ч. в специално обособена зона в Народно читалище „Просвета 1927“ в града.

Желаещите да бъдат прегледани могат да направя консултация на място с офталмолог, който ще провери здравето на очите им. Не е необходимо пациентите да носят медицинско направление от личен лекар или друга медицинска документация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на официалната интернет страница на Община Камено.

Както информирахме, в периода от 16 до 20 септември Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас извършва безплатни изследвания и консултации за туберкулоза. Дейностите са част от Седмица на отворените врати.

&

По време на днешните консултации парламентарно представените в 50-ото Народно събрание партии постигнаха съгласие за съставите на секционните избирателни комисии (СИК) в Стара Загора за предсрочните парламентарни избори, насрочени за 27 октомври. Срещата между шестте партии и коалиции беше ръководена от секретаря на местната администрация Николай Диков.

На територията на oбщина Стара Загора ще бъдат сформирани 214 избирателни секции. От тях девет избирателни секции - в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, в местата за задържане и др. в т.ч. и три подвижни за хора с увреждания.

Общият брой на членовете на СИК е 1816 души. Ще бъдат образувани 160 секции с над 500 избиратели, за които СИК е в деветчленен състав и 54 секции, за които СИК са в състав от седем членове.

Представителите на партиите и

Общинските съветници в Камено отхвърлиха искането на фирмата концесионер на кариерата в село Полски извор "Минерал Процесинг" ООД за разширяване на територията за добив на инертни материали. Решението бе взето единодушно с 16 гласа на общинска сесия днес. Междувременно има и подписка от жителите на селото, че не одобряват искането. Установени са и редица нарушения от страна на концесионера за нерегламентирано изхвърляне на мъртва почва върху земя - публична общинска собственост и пасища, заяви председателят на Общинския съвет в Камено Радослав Балтаджиев. Отделно от това е констатирано, че вече се изземва пясък от съседен парцел, от който най-вероятно няма издадено разрешение за извършване на такава дейност, посочи той. Глоба до 10 000 лв. за нерегламентираните дейности може да наложи Общинската администрация в Камено, стана известн по време на заседанието.

За нарушенията са по

Обученията, сред които "Медицинска грешка", "Съобщаване на лоша новина" и "Работа с трудни пациенти", се основават на реални случаи и казуси от практиката, каза Георгиева и добави, че има интерес от страна на здравните работници към курсовете - не само от работещи във ВМА, но и от други болници. По думите това показва колко сериозно здравните работници са ангажирани с мисията си – не само да осигуряват най-доброто за пациента, но и да защитават себе си. 

"И пред пациентите, и пред здравните работници често стоят сериозни етични и морални казуси. При първите обикновено са свързани с достъпа до медицинска помощ поради ограничени ресурси и лимити. Недостигът на кадри и персонал в лечебните заведения също е катализатор на етични казуси, по-скоро за медицинския персонал. От друга страна, комуникацията между всички страни в здравеопазването има сериозни дефицити, а понякога липсва", посочи асистент Христина Георгиева. 

По думите други етични казуси възникват покрай разкриването на диагнозата, защото много близки предпочитат пациентът да не знае цялата истина за заболяването и прогнозата. "Конфликтите около грижата за пациенти с вредни навици, зависимости или отказ от лечение също не са рядкост. Особено предизвикателство е лечението на пациенти, които не са в състояние да вземат самостоятелни решения. Много често влияние оказват междуличностни и семейни отношения", допълни асистент Георгиева. 

Тя отбеляза, че конфликтите с администрацията на лечебните заведения са чести, като напрежението, натрупано по време на процеса на търсене и получаване на медицинска помощ, често се ескалира именно там. Важно е да отбележим, че пациентите имат не само права, но и задължения, заяви специалистът. 

Колко познати са темите за биоетиката и медицинската етика в българското общество

Българското книжовно дружество, което по-късно става Българска академия на науките (БАН), е без съмнение най-значителният принос към българското възраждане в областта на духовната сфера. Това заяви днес председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски на мястото, където през 1869 г. е създадена Академията, а след това е изградена църквата "Възнесение Господне" в Браила. 

Той припомни, че създаването на Българското книжовно дружество е плод на почти 20-годишна дейност на редица български просветители. Акад. Ревалски отбеляза, че "моторите" на този процес са били Марин Дринов, Васил Стоянов и Васил Друмев.

"Само ентусиазмът на тези просветени българи не е бил достатъчен за създаването на дружеството. Нужни са били още две неща. Едното е мястото, където да се създаде това дружество, а другото е било кой ще го подпомогне материално. Румънската земя и румънският народ е мястото

Общо 160 ентусиасти в Свищов се включиха в доброволческата кампания „Да изчистим България заедно", която се състоя на 14 септември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Оттам посочиха, че 112 от тях са възрастни, а 48 са деца. Въпреки лошото време, участниците  успяха да почистят 14 предварително заявени района и събраха общо 1010 килограма отпадъци.

Представители на общинската администрация избраха да почистят района на река Дунав при местността Паметниците във връзка с тазгодишния акцент на кампанията, насочен към замърсяването на най-застрашените природни обекти – водните басейни. Почистени бяха още районът около Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, Стадион „Академик“, свищовските училища и други.

Миналата година в екоинициативата в Свищов взеха участие над 380 доброволци, които събраха близо три тона

Депутатите решиха, че Антон Славчев, изпълняващ длъжността председател на антикорупционната комисия, ако иска, може да вземе думата по време на дебата за неговото отстраняване от поста. Решението бе гласувано със 163 гласа „за“ и 16 – „против“. 

Преди това въпроси към него от парламентарната трибуна отправи депутатът от ДПС Хамид Хамид. Според него Славчев трябва да обясни "има ли в Република България недосегаеми лица, ще бъдат ли те разпитани или имат мощни ортаци". В началото на дискусията Хамид посочи, че от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) искат да отстранят Славчев, за да го "инсталират" в Софийска градска прокуратура (СГП), където той вече бил спечелил конкурс с тяхна помощ. "Искат да го инсталират в СГП, защото там им трябва прокурор, защото половината им банда е за прокурор“, каза Хамид. Депутатъ

Цех за производство на фалшиви маркови стоки разкриха полицаи в Хасково, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР. След като икономически полицаи са проверили шивашки цех на улица "Дряново", със собственик и управител мъж на 68 г., в обекта и прилежащо помещение са намерени 280 текстилни изделия и 77 заготовки, носещи лога и надписи на запазени търговски марки без разрешение на правопритежателя. Собственикът им е предал фалшификатите с протокол на разследващите по образуваното досъдебно производство.

Брандирани с лого на защитени марки, но всъщност фалшиви текстилни изделия, обувки, парфюми, чанти, аксесоари и други са характерни за региона на Хасково. Те биват или внасяни от Турция, или произвеждани в малки местни фирми, сочат информационните бюлетини на ОДМВР-Хасково. Когато не са за износ към Западна Европа, те намират най-често пласмент на Неделния пазар в

Ресорът на Екатерина Захариева като еврокомисар е много перспективен. Това заяви служебният министър-председател Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание, коментирайки ресора „Стартъпи, изследвания и иновации“, който бе отреден за българския еврокомисар Екатерина Захариева. 

„Изключително актуален ресор в Европейския съюз и България. Аз съм на мнение, че ресорът се определя от еврокомисаря, а не обратното. Аз съм убеден, че Екатерина Захариева ще докаже и този път възможностите си“, посочи Главчев. 

Той пожела успех при предстоящото съгласно процедурата изслушване пред Европейския парламент и съответните комисии. 

Вчера председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи проектоструктурата на новата Европейска комисия. 

Според Христина Георгиева темите за биоетиката и медицинската етика са недостатъчно познати за българското общество. Тя разясни разликата между двете. Медицинската етика заема фундаментални позиции в здравеопазването. Тя се фокусира върху моралното поведение, разглеждайки лекаря и здравния работник като основни морални субекти. Основните принципи на медицинската етика са автономия, незлонамереност („не вреди“), благотворителност и справедливост, посочи асистент Георгиева. 

Биоетиката, от своя страна, е по-сложен феномен, възникнал в края на 60-е и началото на 70-е години на XX век като област на философията. Всеки от нас ежедневно попада в ситуации, които изискват биоетични решения за себе си или своите близки от етични, социални и правни съображения. Това означава, че хората познават биоетиката, но не чрез теорията или дефинициите. Биоетиката е навсякъде около нас и засяга различни аспекти от живота ни всеки ден. Въпреки това, тя все още не е достатъчно добре позната на обществото, отбеляза Георгиева. 

Моралните ценности и правните норми невинаги съвпадат, а понякога дори влизат в конфликт. Всеки човек е срещал и среща този тип конфликти, посочи асистент Христина Георгиева. Тя добави, че биоетиката изследва моралните параметри на технологичните и биологичните науки. Със своя интердисциплинарен характер тя идентифицира различни позиции, касаещи сложни етични и морални проблеми (трансплантация на органи, дилеми на живот и смърт, противоречиви лечения, съобщаване на истината, терапия със стволови клетки, ксенотрансплантация, генно инженерство, ДНК и други). 

Основните принципи на биоетиката – зачитане на човешкото достойнство, „прави добро – не вреди“, справедливост и автономия, се припокриват с принципите на медицинската етика. Разликата е, че биоетиката включва и „активния пациент“  като морален субект, заяви специалистът. 

У нас биоетиката е сравнително нова, но можем да кажем вече утвърдена академична област, включена в медицинските специалности. Приложението в здравеопазването със сигурност ще доведе до по-добро качество на медицинската помощ и може значително да намали жалбите и съдебните искове спрямо лечебните заведения, смята асистент Христина Георгиева. 

Все още липсва общоприета дефиниция на понятието "грижа, ориентирана към пациента"

На този етап е трудно да се направят категорични изводи относно предимствата на тясната специализация, каза Георгиева в отговор на въпрос фрагментираната грижа в медицината и тясната специализация пречки ли са за разрешаването на ежедневните етични казуси.  Реформите в здравеопазването са продължителен процес. Все още липсва общоприета дефиниция на понятието "грижа, ориентирана към пациента", както и на "фрагментирана медицина", заяви Христина Георгиева. 

По думите има доказателства, че високата степен на специализация подобрява клиничната преценка и повишава качеството на хирургичните интервенции. Тясната специализация изисква екипна работа и истинският професионализъм се основава на сътрудничеството между различните специалности. "Медиците във ВМА изповядват философията, че когато пациентът постъпи за лечение в дадена клиника, той е пациент на цялата болница, а не само на даден лекар или клиника. И той може да бъде консултиран с всякакъв вид специалист, за да получи най-добрата и адекватна грижа", отбеляза асистент Христина Георгиева. 

Според нея интердисциплинарният подход е необходима и желана промяна. "Холистичната грижа изисква интегрирано разбиране на света на пациента – не само неговото физическо състояние, но и личностните и емоционалните му нужди, отразени в биопсихосоциалната перспектива. Връзката лекар-пациент трябва да се основава на професионална почтеност и състрадание, като заема ключово място в грижата за благополучието на пациента. Вярвам, че младото поколение ще продължи тази линия на поведение", заяви Георгиева. 

Обученията по медицинска етика, конфликти и комуникация

Към Катедрата по военна медицина на ВМА се провеждат редица тематични курсове. В „Медицинска грешка“ се включиха над 20 души, не само от нашата болница. Интерес има и към другите две обучения за „Работа с трудни пациенти“ и „Съобщаване на лоши новини“, където са сформирани две групи от по 15 обучаеми, каза асистент Христина Георгиева. 

Според нея този интерес показва колко сериозно здравните работници са ангажирани с мисията си – не само да осигуряват най-доброто за пациента, но и да защитават себе си. "Курсовете се основават на реални случаи и казуси от практиката. Медиците се нуждаят от умения и увереност, за да могат да предадат критични факти, без да унищожат надеждата. Дори и най-добре предадената лоша новина си остава лоша новина, но начинът, по който се съобщава, може да накара пациента да се чувства подкрепен и уважаван", отбеляза специалистът. 

По думите на Христина Георгиева целта на обучението е медицинските специалисти да се научат да разпознават сигналите, да се ориентират в казусите, да мислят бързо, да бъдат гъвкави в отговор на предизвикателствата. Те трябва да умеят да установяват професионални граници, да оценяват бъдещите рискове и да се предпазват от грешки, добави тя. 

Нравствените избори, през които преминава всеки, решил да се занимава с медицина 

Медицината е грижа за другия. Професия, която вижда хората в най-уязвимото им състояние – често тъжни и отчаяни, отбеляза асистент Христина Георгиева. Според нея за младите хора, които избират да поемат по този път, са необходими морална смелост, морална сила и устойчивост &nash; качества, които да се развиват и утвърждават по време на професионалния път. Това е процес на непрекъснато саморегулиране и балансиране между обективния и субективния морал, коментира специалистът. 

Според асистент Христина Георгиева за медиците  е необходима смелост, за да действат в трудна и предизвикателна среда със силен морален компас и чувство за отговорност. Професионалният и личният морал на медика се формира до леглото на пациента, а не в кабинета или в учебната зала, заяви тя. 

Съпричастност, емпатия, отзивчивост, сърдечност, доброта и постоянство – всички тези качества трябва да вървят ръка за ръка с проницателност, устойчивост и професионална дистанция, посочи специалистът. 

По думите на Христина Георгиева пандемията от COVID-19 много ясно показа значението на този нравствен избор на всички здравни работници, които демонстрираха себеотрицанието и жертвоготовността си ежедневно.

Медицината изисква не само специализирани знания, но и високи духовни качества и интуиция. Това е една от най-силно регулираните професии, при която са строго регламентирани всички форми на юридическа отговорност. Основната причина е, че тук говорим за високорискова професия с огромна социална значимост, заяви Георгиева. 

Феноменът на т.нар. викарна травма

За съжаление, лекарите и здравните работници са подложени на интензивен и системен стрес от различни страни, което води и до синдрома на професионалното изчерпване (бърнаут), каза в отговор на въпрос асистент Георгиева. Според нея пренебрегването на стреса в здравеопазването е като игра на руска рулетка.

Съществува и феноменът на т.нар. викарна травма, за който почти не се говори. Това е състояние, при което човек може да претърпи травма не чрез директно излагане на събитие, а чрез контакт с травматизирано лице. Връзката с пострадалия може да засегне здравния работник по вторичен и индиректен начин, водеща до така наречената умора от състрадание, свързана с „цената на грижата“ за другите, допълни асистент Христина Георгиева. 

Според нея един от ефективните механизми за справяне е допълнителното обучение. Медицинските специалисти трябва да разполагат с инструменти за разпознаване и справяне с предизвикателствата, като придобиват умения за емоционално управление и бързо вземане на решения в стресови ситуации.

"Освен споменатите по-рано в разговора ни курсове, с които аз съм ангажирана, преди няколко години във ВМА започна специално обучение на медици, чиято работа е свързана с рискови и агресивни пациенти. Целта е обща – предотвратяване или поне намаляване на вербалната и физическа агресия", допълни специалистът. 

Според Георгиева ключова роля в справянето със стреса играе и биоетиката, която създава канали за диалог между всички участници в здравеопазването. Социалните и професионалните взаимоотношения, както и добрата екипна работа, също са важни механизми за справяне със стреса.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират в Камено
Общинският съвет в Рудозем прие актуализация на бюджета на общината
Областният управител Мария Башева организира работна среща, на която бяха обсъдени мерки за подобряване на водоснабдяването на община Трявна
Община Ивайловград е реализирала над 832 хил. лв. приходи от общинско имущество през 2023 г., показва отчет на местната администрация
Партиите и коалициите се споразумяха за състава на секционните избирателни комисии в Свищов
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Основна линия
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Контекст
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Местен фокус
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
В детайли
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
На преден план
Министър Стоянова ще изиска разработчиците на системата за дигитализиране на документите на кандидат-водачите да приключат работа по-рано
Сфера
Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират в Камено
Сфера
Общинският съвет в Рудозем прие актуализация на бюджета на общината
Местен фокус
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Турция обсъдиха кметът на Айтос и генералният консул в Бургас
В детайли
Боровец е домакин на Национален конгрес по педиатрия с международно участие
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.